Kdo necítí bolest, bolestí žije.

Básníci

Rimbaud: Opilý koráb

25. června 2009 v 22:11 | B.A.P.
Geniální... Co víc napsat.

Rimbaud - báseň pro opravdové fajnšmekry

25. června 2009 v 22:06 | B.A.P.
Tak jsem se odhodlala sem umístit originál, bohužel (trhám si všechny vlasy) neumím francouzsky, ale jsem si jistá, že to zní úžasně...

Zatím dobrodružně pátrám po překladu. Zatím se mi ani pořádně nepodařilo přeložit název. Prosím, jestli někdo z vás umí francouzsky, pomožte mi...

Arthur Rimbaud - opravdu prokletý básník

25. června 2009 v 21:50 | B.A.P.
Tak jak jsem slibovala, píšu Vám, milí nečtenáři (je mi hloupé někoho oslovovat, když vim, že to nikdo nečte...) tak tedy píšu článek o asi nejprokletějším z prokletých básníků, o Arthuru Rimbaudovi.

Jeho básně inspirovaly takové hvězdy, jako byl Jimm Morrison (frontman The Doors), v letech osmdesátých pak punkrockery Patti Smith (moje oblíbená) a Toma Verlaina, kteří si od Rimbauda půjčili jeho sexuální nekonvenčnost a obscésnost :)

Koneckonců o tom byl natočen film Úplné zatmění (Total Eclipse 1995) - film se věnuje hlavně jeho vztahu s Verlainem.

Nejspíš je to pro většinu z Vás nuda, já si ale myslím, že nejni na škodu se dozvědět něco o takové osobnosti jako je Rimbaud. Mám ho ráda, skoro stejně jako Baudelaira. Jeho život je jako vystřižený z béčkového hororu říznutého Zkrocenou horou. No, posuďte sami:

Arthur Rimbaud: První večírek

19. června 2009 v 0:21 | B.A.P.
Tohoto prokletého básníka (současník Baudelaira a Verlaina) sem si teprv včera půjčila z knihovny (spolu s dvěma Ortenama a Baudelairem). Nejspíš proto, že ležel úplně navrchu jsem ho otevřela jako první. Otevřelo se to na straně patnáct, kde byla báseň podtrhaná tužkou a bokem bylo vypsané, jaký básnický prostředek to je.

Nenávidím lidi, kteří čmárají do půjčených knížek, do vlastních si taky čmárám, ale od cizího člověka mi to hrozně vadí. Ale můžem z toho udělat malej kvíz.
Když mi v následující básni najdete alespoň 3 z následujících jazykových básnických prostředků, vyrobím vám překrásný diplom a získáte u mě respekt... A dám si na blog váš odkaz (pokud budete mít zájem.)

Vaše tipy mi pošlete na mail, obratem vám pošlu správné řešení.

přirovnání, personifikace, inverze, gradace, metafora, básnický přívlastek (epiteton), kontrast, oxymorón, zvukomalba (onomatopoie).

Pokud jste úplně mimo a máte pocit, že mluvím přinejmenším čínsky, nezoufejte. Naprosté většině lidí je poezie tak nějak ukradená. Jen pár podivínů, mezi něž se s pýchou řadím, se o básně zajímá trochu víc, většinou proto, že sami tvoří.

Charles Baudelaire: Zdechlina

26. ledna 2009 v 9:28 | B.A.P.
Jedna moje hodně oblíbená - je ze sbírky Květy zla a přeložil ji Hrubín. Je geniální v tom, jak úžasně popisuje něco neskutečně nechutného :)
Jinak pro zájemce - výborná stránka o Baudelairovi je www.baudelaire.cz

Pan Pratchett a pan Hornby 2. část + vysvětlení

10. září 2008 v 11:49 | B.A.P.
No, tak úvodem bych asi měla vysvětlit, co mě to posedlo. Je to můj maturitní projekt a bylo mi líto, ho někde nezveřejnit.
Já vim, že to nikoho moc nebere, ale mě udělá radost ho tu mít. Vzhledem k tomu, že byl moc dlouhej, musela jsem ho rozdělit na dvě části. Takže tady je konec: (i když to jsou jenom zdroje a přečtený knížky)...

Pan Pratchett a pan Hornby

10. září 2008 v 11:43 | B.A.P.

Filip Topol: Útlá baba

16. června 2008 v 9:11 | B.A.P.
Díky svému tak trochu nekonvenčnímu třídnímu jsem objevila pana Filipa Topola. Hudba Psích Vojáků mě popravdě moc nenadchla (a myslím že to ani nejde - nemám na to roky), ale básně se mi moc líbí. Téhleté řikám důvěrně "Moje milá má břicho borůvky" :)
 
 

Reklama